Těhotenství krok za krokem
Když máte pozitivní gravitest, objednejte se k vyšetření nejlépe 2 týdny od doby, kdy se již nedostavila menstruace. V případě bolestí, krvácení či jiných potíží pak kdykoli. Pokud není těhotenství žádoucí a zvažujete-li interupci, pak nás navštivte co nejdříve!
Při první návštěvě spolu stanovíme stáří těhotenství a zjistíme "na čem jsme". Při té další obvykle vystavujeme těhotenskou průkazku a naplánujeme následující Vyšetření:
- kombinovaný test v 11.-12.týdnu = odběr krve + ultrazvukové vyšetření, který odhalí případné poškození plodu až v 95% (využíváme služeb centra FertiCare SE a Genetiky West v Karlových Varech). Přibližně ve stejné době se provádí i další odběr krve - "běžné těhotenské testy" - krevní obraz apod.
- 20.-22. týden - nadstandardní ultrazvukové vyšetření zaměřené na podrobnou anatomii plodu, které může odhalit vývojové vady jednotlivých orgánů (opět na pracovišti v K.Varech - viz. výše)
- 24.-28. týden - test na vyhledávání těhotenské cukrovky (oGTT)
- 27. týden - aplikace imunoglobulínu v případě, že máte krevní skupinu s faktorem Rh -
- 30.-32. týden - poslední odběr krve + 3. ultrazvukové vyšetření (provádíme u nás)
- 35. - 36. týden - kultivační vyšetření z pochvy - k vyhledávání rizikových streptokoků (GBS)
- 36. - 37. týden - odesíláme k "registraci" do porodnice, kterou jste si vybrala (sepsání dokumentace, seznámení s por. sálem, UZ vyšetření atd.) = jednorázová návštěva
Interval plánovaných kontrol u nás:
- do 34.t.t. - 1x / 4-6 týdnů
- od 34.t.t. - 1x / 1-2 týdny
- po termínu 2x / týden
Součástí všech pravidelných kontrol u nás je: změření tlaku, váhy, poslech srdíčka miminka, vyšetření ranní moči (noste vždy s sebou !), vaginální vyšetření, hodnocení růstu dělohy, konsultace Vašich potíží atd.
A jak to všechno zvládnout?
Označení "JINÝ STAV" je velmi výstižné, všechno je tak trochu jinak... Dejte proto na své pocity a poslouchejte svoje tělo. Dělejte to, na co máte chuť a co Vám dělá dobře, co už s přibývajícími týdny zvládat nebudete, tak nedělejte. Užívejte si bez obav a přiměřeně sport, fyzickou práci či sex.
Jezte to, na co máte chuť, ve výběru jídla se rozmazlujte, ale nikdy se nepřejídejte! Během těhotenství byste měla přibrat ideálně do 10kg - tolik totiž "váží" v době porodu miminko, voda, placenta, hormonální změny. Přibrat další kila tuku navíc jen zatěžuje Vaše ledviny, játra, klouby a celé tělo vůbec, mohou pak zbytečně vznikat zdravotní komplikace. Zkuste si raději těhotenství prožít a užít! :-)